5 odpowiedzi na “Obowiązek ubezpieczenia”

 1. Czy jestem zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne (Krankenverischerung), jeżeli przebywam w szpitalu po wypadku lub jestem chory?

  Zbychu

  1. Niestety nadal trzeba płacić składki na te ubezpieczenie. Takie przypadki są zabezpieczane dodatkowym ubezpieczeniem – Krankengeld, czyli od dnia X choroby lub pobytu w szpitalu wypłacana jest suma Y, która nie może przekraczać 80% aktualnego dochodu. Na życzenie ubezpieczalni trzeba też ten dochód udokumentować.

   Składka dla 39-letniego mężczyzny za ubezpieczenie świadczeń w przypadku niezdolności do pracy np. 50 € od 29 dnia niezdolności do pracy wynosi 30,30 €.

 2. Dzień dobry!
  Otrzymałam od Państwa ofertę ubezpieczenia zdrowotnego.
  Czy mając drugą firmę w Polsce i płacąc ZUS, mam szanse
  jeszcze to ubezpieczenie trochę obniżyć w kosztach?

  Czy to jest już najkorzystniejsza składka?
  Agnes

  1. Zaproponowana przez nas taryfa dotyczy tylko cudzoziemców. Niestety nie można wyłączyć żadnych świadczeń aby obniżyć składkę. ZUS w Polsce nie ma również żadnego wpływu na wysokość składki ale przyspiesza i ułatwia to procedurę przyjęcia Pani do ubezpieczalni prywatnej. Będąc w Polsce większość rodaków i tak korzysta prywatnie z usług lekarzy oraz stomatologów, niezależnie od tego czy mają ubezpieczenie w ZUS lub KRUS.
   Taryfa jest tak korzystna, że nawet nasi wspólpracownicy, którzy spełniają warunki tej taryfy, są w niej ubezpieczeni.

 3. Na temat ubezpieczenia bardzo dużo się naczytałam i nasłuchałam. Jednak aby zmiejszyć koszty zdecydowałam się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne z ograniczeniem czasowym. Za 5 lat chyba wrócę do Polski albo jak zniosą obowiązek posiadania pozwolenia na pracę (Arbeitserlaubnis) to poszukam sobie pracy jako pracownik na „Lohnsteuerkarte”. Wtedy i tak będę ubezpieczona obowiązkowo w ustawowej kasie chorych AOK. Ograniczenie czasowe (5 lat) proponowanego przez was ubezpieczenia jest rekompensowane brakiem udziału własnego. Do tego cena jest dużo korzystniejsza niż w taryfach bez ograniczeń czasowych z wysokim udziałem własnym (Selbstbeteiligung). Rachunek jest prosty: przez 5 lat zaoszczędze kupe kasy niezależnie od tego czy pójdę do lekarza czy nie.

Możliwość komentowania została wyłączona.