1 kwietnia 2007 weszła w życie reforma niemieckiej służby zdrowia (Gesundheitsreform). Jej głównym celem jest objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym (Krankenversicherung) wszystkich osób żyjących na terenie Niemiec. Podstawowym założeniem reformy jest obowiązek ubezpieczenia nałożony z jednej strony na obywateli, z drugiej strony na kasy chorych (Krankenkassen) i prywatne ubezpieczalnie. Osoby nie ubezpieczone, muszą w przyszłości liczyć się z koniecznością nadpłaty zaległych składek.
Prywatnie mogą się ubezpieczyć:
- zatrudnieni pracownicy, których roczny dochód brutto przekroczył przez trzy kolejne lata 49.950 € (JAEG/Jahresarbeitsentgeltgrenze Krankenversicherung)
- urzędnicy (Beamte)
- prowadzący samodzielną działalność gospodarczą (Selbstständige).
Od 1 lipca 2007 osoby przynależne do systemu ubezpieczenia prywatnego, a którym do tej pory z różnych przyczyn odmawiano ubezpieczenia prywatnego, mają prawo ubezpieczenia w dowolnej ubezpieczalni prywatnej. Prywatne ubezpieczalnie są zobowiązane do tego czasu do przygotowania tzw. Standardtarife, czyli pakietów świadczeń zdrowotnych, w praktyce odpowiadających mniej więcej pakietom świadczeń gwarantowanych przez kasy chorych.
Ostatni etap reformy zdrowia wszedł w życie z początkiem 2009. Od tego czasu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego zostaną objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą, do tej pory nie mające obowiązku ubezpieczenia w systemie ubezpieczenia państwowego.
Prowadzącym w Niemczech jednoosobową firmę/działalność gospodarczą zaleca się zawrzeć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które chroni przed finansowym konsekwencjami w przypadku konieczności lekarskiej interwencji i za niższe składki proponuje wyższe i lepszej jakości świadczenia medyczne.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferuje szerszy zakres ubezpieczeń, zapewniający między innymi dostęp do prywatnych szpitali, alternatywne terapie, które to koszty nie zawsze są pokrywane przez państwowe firmy ubezpieczeniowe. Niektórzy lekarze przyjmują tylko prywatnie ubezpieczonych pacjentów. Kolejną zaletą, jest to, że prywatne firmy ubezpieczeniowe nie oczekują od ciebie żadnej partycypacji w kosztach leczenia czy lekarstw (Zusatzzahlungen) jak to się odbywa w systemie państwowym.
Niektóre prywatne firmy oferują opcję udziału własnego (Selbstbeteiligung), która oznacza, że w przypadku choroby pokrywasz część kosztów leczenia do określonej, rocznej sumy, w zamian za co firma obniża ci wysokość miesięcznej stawki.
Wszystkie prywatne ubezpieczalnie zdrowotne zostały zobowiązane wprowadzić tzw. taryfy podstawowe. Świadczenia w tej taryfie będą identyczne jak w państwowej kasie chorych. Ułatwiona została również możliwość zmiany ubezpieczalni. Ubezpieczony będzie mógł zabrać ze sobą 10%-owy dodatek wiekowy (Altersrückstellung). Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą (Selbstständige) oraz dobrze zarabiających zatrudnionych, pozostanie ubezpieczenie prywatne lepszym i tańszym systemem ubezpieczenia zdrowotnego od państwowego.
Od 01.01.2009 wszyscy zamieszkali w Niemczech są zobowiązani do zawarcia ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby nie ubezpieczone, ale mieszkające na terenie Niemiec będą, poprzez prawo, zobligowane do ubezpieczenia.
ubezpieczenia ubezpieczenie zdrowotne życie odszkodowania chorobowe oc szkody komunikacyjne samochodowe samochodu autocasco zdrowotnego ubespieczenia turystyczne tanie auta emerytalne aut prywatne w niemczech obowiazkowe ubezpieczenia zagraniczne zdrowotne w niemczech obowiazek zdrowotne za granica
Witam!
Chciałabym się dowiedzieć jaki jest koszt ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego dla osoby prowadzącej jednoosobową firmę i czy można je wykupić w państwa firmie, czy można w firmach ubezpieczeniowych w Polsce?
Monika
Witam.
Ubezpieczenie dla osoby prowadzącej dzialalnosc w Niemczech musi byc zawarte z firma niemiecka.
Prosimy o kontakt telefoniczny, pod warszawskim numerem telefonu: 022 2578550
Pozdarawiam serdecznie
Wojtek
Witam,
Proszę mi powiedzieć, czy posiadanie w Polsce ubezpieczenia zdrowotnego oraz Europejskiej Karty Ubezpieczeniowej wystawionej przez NFZ upoważnia do nie płacenia obowiązkowego ubezpieczenia w Niemczech. I jakie to ma konsekwencje! przypadku pobierania niemieckiego zasiłku na dzieci /Kindergeld/.
Alicja